فرهنگ ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی

فرهنگ: ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی محمد هاشمی انقلاب اسلامی هاشمی رفسنجانی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

وزیر علوم گفت: پیگیر هستیم که منابع بودجه تحقیقاتی فراهم شود تا از محل هزینه‌های اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، به دانشجویان دکتری که در این پروژه‌ها فعالیت می‌کنند

تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

عبارات مهم : منابع

وزیر علوم گفت: پیگیر هستیم که منابع بودجه تحقیقاتی فراهم شود تا از محل هزینه های اجرای پروژه های تحقیقاتی، به دانشجویان دکتری که در این پروژه ها فعالیت می کنند حق الزحمه داده شود.

منصور غلامی در گفت وگو با «ایسکانیوز» در خصوص تجمع روز گذشته تعدادی از دانشجویان مقطع دکتری در برابر مجلس شورای اسلامی گفت: دانشجویانی که دیروز در برابر مجلس تجمع کردند به توصیه های وزارت علوم گوش نکردند.

تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

وی افزود: در تماسی که بعضی از این دانشجویان با ما داشتند گفتم با این اقدام چیزی حاصل نمی شود. ما خودمان با مسئولین مربوطه و نمایندگان مجلس صحبت کردیم و پیگیر حل پرسشها هستیم. گفتم توصیه می کنم فرزند ها جهت تجمع نیایند.

غلامی با بیان اینکه پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود ۴۷ هزار دانشجوی دکتری دارد، گفت: تجمع حدودا ۴۵ نفر، نمایندگی خوبی نیست البته به خیر گذشت و حاشیه ای برایشان به جود نیامد.

وزیر علوم گفت: پیگیر هستیم که منابع بودجه تحقیقاتی فراهم شود تا از محل هزینه‌های اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، به دانشجویان دکتری که در این پروژه‌ها فعالیت می‌کنند

یکی از مطالبات دانشجویان مقطع دکتری که دیروز در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند مربوط به اعطای پژوهانه بود. پژوهانه عنوان طرحی است که از سال ۸۸ اجرا شد و طبق آن به دانشجویان دکتری تمام وقت تمام دانشگاه های دولتی که پیشنهاد رساله (پروپوزال) آن ها مورد تائید استادان راهنما و گروه های آموزشی محل تحصیل قرار گرفته، مشمول دریافت پژوهانه رساله می شدند. پرداخت پژوهانه دانشجویان دکتری، آبان ماه سال ۹۳ متوقف شد.

وزیر علوم از ادامه پیگیری ها در خصوص حق پژوهانه دانشجویان دکتری خبر داد و اظهار کرد: چون پژوهانه وام نیست و مثل حق الزحمه هست، منابع مالی خاص می خواهد و تلاش می کنیم محقق شود. امسال پیگیر این مسئله هستیم و چون تاکنون نتیجه قابل اعلانی به دست نیامده نمی توانیم چیزی اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشجویان دکتری ماهیانه حدود ۷۵۰ هزار تومان پول در قالب وام دریافت می کنند، افزود: بازپرداخت این وام بعد از فارغ التحصیلی و اشتغال است.

تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

غلامی با اشاره به روند زیاد کردن هر سال تسهیلات دانشجویان، گفت: غیر از وام ماهیانه، سه میلیون تومان هم وام اضطراری به دانشجویان دکتری تعلق می گیرد. امسال رقم قابل توجهی از همین وام ها به دانشجویان اعطا شده است و تقریباً همه دانشجویان متقاضی وام دریافت کرده اند مگر در موارد خیلی خاص.

یکی دیگر از اعتراضات دانشجویان دکتری که در تجمع روز گذشته نیز اعلام کردند، مسئله تبعیض میان دانشجویان دکتری وزارت بهداشت و وزارت علوم بود. به این شرح که دانشجویان وزارت بهداشت به شرط حضور تمام وقت در دانشگاه ماهیانه یک میلیون تومان دریافت می کنند ولی دانشجویان دکتری وزارت علوم از این تسهیلات برخوردار نیستند.

وزیر علوم گفت: پیگیر هستیم که منابع بودجه تحقیقاتی فراهم شود تا از محل هزینه‌های اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، به دانشجویان دکتری که در این پروژه‌ها فعالیت می‌کنند

وزیر علوم در پاسخ به این اعتراض به خبرنگار ایسکانیوز گفت: دانشجویان پزشکی معمولاً در بهداری ها و بیمارستان ها می توانند خدمات بدهند و طبعاً ضمن تحصیل چون خدمات می دهند، می شود جهت آن ها ارزش کاری قائل شد. ولی در سیستم وزارت علوم این خدمات ارائه نمی شود.

غلامی افزود: کار دانشجویان وزارت علوم پژوهشی هست. قبلاً جهت مدتی مبالغی از روی بودجه های پژوهشی به دانشجویان دکتری پرداخت شد ولی منابع مالی آن متأسفانه تأمین نشد و این کار ادامه پیدا نکرد.

تصویر العمل وزیر علوم به تجمع اخیر دانشجویان دکتری

وی با بیان اینکه وزارت علوم خودش منبع مالی ندارد، گفت: این منابع باید در بودجه آینده نگری شود؛ ولی در بودجه های سال گذشته و امسال هم دیده نشده. تلاش کردیم و همچنان هم پیگیر هستیم که منابع بودجه تحقیقاتی فراهم شود تا از محل هزینه های اجرای پروژه های تحقیقاتی، به دانشجویان دکتری که در این پروژه ها فعالیت می کنند حق الزحمه داده شود.

همه دانشجویان بازداشتی اغتشاشات اخیر آزاد شدند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص آخرین اوضاع دانشجویان بازداشت شده است در اغتشاشات ۹۶ کشور گفت: بنا بر گزارشی که به من داده اند همه دانشجویان آزاد شده است اند و لذا طبق این گزارش هیچ دانشجویی نباید به خاطر اتفاقات اخیر در بازداشت باشد.

اشتغال دانش آموختگان کشاورزی در این حوزه

غلامی در خصوص شرح جلسه دیروز خود با وزیر جهاد کشاورزی که در این وزارت منزل برگزار شد توضیح داد: این جلسه همفکری جهت تعاملات و همکاری ها در خصوص تعامل وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی بود.

وی افزود: زمینه مناسب است و بحث هایی وجود دارد تا شرایطی فراهم کنیم جهت اشتغال دانش آموخته های کشاورزی در این حوزه. هماهنگی های اولیه در جلسه دیروز صورت گرفت تا جهت رسیدن به این نشانه طرح و برنامه تنظیم کنیم.

هفته گذشته وزیر علوم با حضور در مجلس شورای اسلامی به بعضی سؤالات نمایندگان پاسخ داد. یکی از این سؤال ها مربوط به امکانات رفاهی ضعیف بعضی دانشگاه ها بود. وزیر علوم در این خصوص گفت: این سؤال نمایندگان مربوط به شاید بیش از یک سال قبل بود ولی چون وزارتخانه در گذشته پاسخ نداده بود به لحاظ روال قانونی این نشست باید در مجلس برگزار می شد.

غلامی افزود: در این جلسه گزارشی دادم که در یک سال گذشته صندوق رفاه دانشجویان جهت بازسازی، تکمیل و عوض کردن شرایط در جهت اصلاح اوضاع خوابگاه ها سرمایه گذاری های زیادی انجام داده هست، هرچند امکانش وجود نداشته جهت همه دانشگاه ها این کار کامل انجام شود.

وی ادامه داد: در گذشته خوابگاه هایی که کیفیت پایینی داشتند، شناسایی شدند و جهت بازسازی آن ها کار شده است هست. امیدواریم به تدریج بتوانیم طوری پیش برویم که حداقل خوابگاه های دانشگاه های دولتی در شأن دانشجویان ما بازسازی شوند.

واژه های کلیدی: منابع | دانشگاه | روز گذشته | دانشجویان | وزارت علوم | وزارت بهداشت | وزارت جهاد کشاورزی | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs