فرهنگ ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی

فرهنگ: ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی محمد هاشمی انقلاب اسلامی هاشمی رفسنجانی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است / پلیتیکو

یک رسانه مشهور آمریکایی ضمن بررسی عملکرد نیکی هیلی نماینده آمریکا در شرکت ملل هشدار داده است که نحوه برخورد وی با کشور عزیزمان ایران خطر انزوای آمریکا در جامعه

عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است / پلیتیکو

پلیتیکو: عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است

عبارات مهم : امنیت

یک رسانه مشهور آمریکایی ضمن بررسی عملکرد نیکی هیلی نماینده آمریکا در شرکت ملل هشدار داده است که نحوه برخورد وی با کشور عزیزمان ایران خطر انزوای آمریکا در جامعه بین المللی را زیاد کردن داده است.

به گزارش تسنیم به نقل از پلیتیکو، شرکت ملل متحد یک تاریخچه طولانی از برگزاری نشست های بی فایده داشته هست. هفته گذشته نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در شرکت ملل نشست شورای امنیت را تشکیل داد تا راجع به کشور عزیزمان ایران مذاکراتی انجام شود و قصد داشت در این نشست به این مساله بپردازد که کشور عزیزمان ایران موجب خطرناک تر شدن دنیا شده است یا حداقل رویکرد کمتر دوستانه ای در قبال آمریکا دارد.

عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است / پلیتیکو

عصر جمعه گذشته اعضای شورای امنیت با عبور از خیابان های یخ زده نیویورک خود را به محل نشستی رساندند که از سوی هیلی جهت بررسی اعتراضات اخیر کشور عزیزمان ایران تشکیل شده است بود. روسیه تلاش کرد تا مانع از تشکیل این جلسه شود ولی در آخرین لحظه با برگزاری این نشست موافقت کرد. شاید هیلی امیدوار بود که در نهایت بتواند بر روس ها غلبه کند.

هیلی در این نشست خواستار حمایت از مردم کشور عزیزمان ایران شد. این در حالی بود که بعضی از متحدان و دوستان آمریکا در مورد چگونگی مقابله با پایتخت کشور عزیزمان ایران اختلاف نظر داشتند. نماینده فرانسه در شرکت ملل این مساله را زیر سئوال برد که آیا اعتراضات اخیر در کشور عزیزمان ایران یک ترساندن امنیتی بین المللی محسوب می شود که مستلزم توجه شورای امنیت باشد. نماینده سوئد شک و تردید خود را نسبت به وقت اجرای این نشست اعلام کرد. نماینده کویت نیز به سایر کشورهای شرکت کننده در این نشست، اعتراضات اولیه بهار عربی را یادآور شد. جهت شرکت کنندگان در این نشست روشن بود که این نشست از سوی هیلی تشکیل شده است بود تا ساختارهای توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران را به طور غیرمستقیم زیر سئوال ببرد و دیپلمات ها یکی بعد از دیگری، حمایت قاطع خود را از توافق هسته ای اعلام کردند.

یک رسانه مشهور آمریکایی ضمن بررسی عملکرد نیکی هیلی نماینده آمریکا در شرکت ملل هشدار داده است که نحوه برخورد وی با کشور عزیزمان ایران خطر انزوای آمریکا در جامعه

این نشست زیاد شبیه بحث راجع به سیاست خارجی دولت ترامپ بود تا واکنش‌ها تهران. این نشست هیچ نتیجه رسمی نداشت ولی شورای امنیت عدم میل به خود را جهت حمایت از تلاش های هیلی اعلام کرد.

چند هفته قبل از نخستین سالگرد گزینش هیلی به عنوان نماینده آمریکا در شرکت ملل، او اکنون با بعضی سئوالات بنیادی و اساسی راجع به این مساله روبرو است که او چگونه نماینده ای می خواهد باشد. آیا می خواهد نیرویی جهت معتدل کردن سیاست های افراطی دولت ترامپ باشد تا مانع از تنش بین مدیر جمهور بی ثبات و سایر کشورهای دنیا شود؟ یا اینکه می خواهد به مواضع سختگیرانه مدیر جمهور آمریکا راجع به کشور عزیزمان ایران و کره شمالی وفادار باشد.

با این حال، هیلی نمی تواند مانع از عواقب ناشی از کارها مدیر جمهور آمریکا در شرکت ملل شود ، مثل خارج شدن از پیمان آب و هوایی پاریس. سفرای خارجی و فعالان سیاست خارجی آمریکا از نقش هیلی به عنوان یک سوپاپ اطمینان دیپلماتیک استقبال می کنند. در حالی که ترامپ قول داده است تا بودجه شرکت ملل را کم کردن دهد و پیونگ یانگ را به جنگ ترساندن کرده هست، هیلی آنجاست تا فشارها را کم کردن دهد.

عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است / پلیتیکو

البته این یک نقش قابل احترام است و این مساله قابل بحث است که اگر هیلی قادر به زیاد کردن فشار بر کره شمالی از طریق شورای امنیت نبود، شمال شرق آسیا شاید امروز به جنگ نزدیک تر شده است بود. ولی علی رغم آنکه هیلی در این مساله موفق به کسب تمجید و تعریف دیپلماتیک شده است هست، در بسیاری از پرسشها امنیتی دیگر، رویکرد سختگیرانه و افراطی دارد، وی یکی از مقام های دولت ترامپ است که نظر های افراطی و سختگیرانه ای در قبال خاورمیانه دارد.

هیلی در دفاع از اسرائیل و انتقاد از پایتخت کشور عزیزمان ایران از همان بدو ورود به نیویورک، بسیار استوار و ثابت قدم بوده هست. تابستان گذشته، وی جهت عدم تایید توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران تلاش زیادی کرد و ترساندن نمود که به خاطر انتقاد شورای حقوق بشر شرکت ملل در ژنو از اسرائیل، آمریکا از این شورا خارج خواهد شد. تصمیم اخیر ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب تقویت موضع نیکی هیلی شده است هست. بعد از وتوی قطعنامه شورای امنیت که تلویحا از تصمیم ترامپ در قبال قدس انتقاد می کرد، هیلی قصد اجرای طرح مشابهی را در مجمع عمومی شرکت ملل داشت و این مساله عملا این رای گیری را به یک رفراندوم راجع به ترامپ تبدیل کرد. علی رغم تهدیدات آمریکا، 128 کشور دنیا به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها 9 کشور در کنار آمریکا ایستادند. این یک شرمساری جهت مدیر جمهور آمریکا به شمار می رود.

یک رسانه مشهور آمریکایی ضمن بررسی عملکرد نیکی هیلی نماینده آمریکا در شرکت ملل هشدار داده است که نحوه برخورد وی با کشور عزیزمان ایران خطر انزوای آمریکا در جامعه

چند روز بعد از شکست هیلی در قضیه رای گیری قطعنامه اسرائیل، او توانست بسته تازه تحریم ها علیه کره شمالی را در شورای امنیت به تصویب برساند، و مجمع عمومی شرکت ملل نیز با دور تازه کم کردن بودجه شرکت ملل که هیلی جهت آن تلاش می کرد، موافقت کرد. بنابر این به نظر می رسد رای گیری راجع به اسرائیل، تاثیر عملی ناچیزی بر نفوذ هیلی داشته است.

در حالی که بحث هفته گذشته راجع به ایران، کمتر مورد توجه قرار گرفته بود، ولی این مساله مسلما بسیار پیچیده تر بوده هست. اگر هیلی می توانست سایر قدرت های دنیا را راجع به ایران، منحرف کند، شاید می توانست با سرعت بیشتری به اعتماد به نفس مورد نیاز دست یابد. سفرای خارجی شاید در قبال مساله اسرائیل با آمریکا مانند یک خطر استاندارد حرفه ای واکنش‌ها کنند ولی توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران را یک شرط مورد نیاز و مهم جهت جلوگیری از شدت یافتن یک بحران منطقه ای در خاورمیانه ارزیابی می کنند. این باور همه اعضای دائم شورای امنیت غیر از آمریکا را متحد می کند: بریتانیا و فرانسه همراه با روسیه و چین مسئول دفاع از توافق هسته ای هستند. فارغ از اینکه سایر قدرت های دنیا راجع به اعتراضات کشور عزیزمان ایران چه فکری می کنند، آنها اکنون محاسبه می کنند که تلاش های آمریکا جهت تضعیف کشور عزیزمان ایران ترساندن جامع امنیتی در خاورمیانه است که باید مهار شود.

عملکرد هیلی در قبال ایران، خطر انزوای آمریکا را زیاد کردن داده است / پلیتیکو

اگر ترامپ همچنان به تلاش هایش جهت خروج از توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران ادامه دهد، و با تمدید لغو تحریم ها علیع کشور عزیزمان ایران مخالفت کند، هیلی شاید ناگهان خود و متحدان محدودش در شرکت ملل را در موضع دفاعی ببیند. روس ها نیز که قبلا در منازعه دیپلماتیک طولانی بر سر سوریه در شورای امنیت به پیروزی رسیده اند، شاید خوشحال خواهند شد تا متحدان سنتی آمریکا را در یک بلوک ضد ترامپ به خاطر ایران، جنبش کنند.

همانطور که دیک چنی معاون سابق مدیر جمهور آمریکا مایل بود تا شورای امنیت را به خاطر مساله عراق دور بزند، دشمن های توافق هسته ی کشور عزیزمان ایران نیز شاید خوشحال خواهند شد که هیلی مبارزه نمادین تری را راجع به این مساله در نیویورک انجام دهد و در نهایت اعلام کند که مسیر شرکت ملل جهت برخورد با تهران، به آخر راه رسیده هست. این مساله به کنگره و مدیر جمهور آمریکا وقت خواهد داد تا کارها بیشتری علیه کشور عزیزمان ایران اتخاذ کنند.

دیپلمات های مستقر در نیویورک دلواپس آن هستند که هیلی شاید به دنبال این مسیر باشد تا ثابت کند او یک جمهوریخواه افراطی درجه یک در سیاست خارجی هست. اگر این طور باشد، هیلی باید با نهایت احتیاط واکنش‌ها کند. انتقاد از شرکت ملل و دفاع از اسرائیل شاید منافع کوتاه مدتی جهت آمریکا داشته باشد ولی همان طور که در وقت دولت جورج دبلیو بوش هم مشخص شد، شدت یافتن بی ثباتی در خاورمیانه می تواند در نهایت خسارات سیاسی سهمگینی جهت آمریکا در پی داشته باشد.

یک راهکار سیاسی دیگر جهت هیلی وجود دارد: پذیرش این مساله که تمایلی جهت تسلیم شرکت ملل در برابر او در قبال مساله هسته ای کشور عزیزمان ایران ندارد، و به جای آن زیاد بر روی مسائلی مثل کره شمالی تمرکز کند.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | توافق | آمریکا | اسرائیل | اسرائیل | آمریکایی | دولت ترامپ | شورای حقوق بشر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs