فرهنگ ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی

فرهنگ: ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی محمد هاشمی انقلاب اسلامی هاشمی رفسنجانی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار اجتماعی انتهای ماجرا اعدام من است ، توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد

بابک زنجانی در جلسه امروز دادگاه در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی در خصوص بیانات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من هست، من

انتهای ماجرا اعدام من است ، توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد

توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی نژاد/ انتهای ماجرا اعدام من است

عبارات مهم : میلیون

بابک زنجانی در جلسه امروز دادگاه در بخشی که مربوط به براق سازی در خصوص بیانات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من هست، من قبول دارم؛ آخرش جهت من اعدام هست.

به گزارش ایسنا، جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی ساعت 9:45 با حضور بابک زنجانی و وکلای شرکت نفت، بانک مسکن، تامین اجتماعی در شعبه 28 دادگاه انقلاب شروع شد.

انتهای ماجرا اعدام من است ، توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد

قاضی مقیسه ضمن بیان اتهامات متهمان پرونده، بر اساس ماده 354 قانون آئین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد.

وی اعلام کرد: حمید فلاح هروی به علت اینکه حالش بد شده است در حال حاضر در دادگاه حاضر نیست. وکیل ایشان حضور دارد و دفاعیه را قرائت می کند.

بابک زنجانی در جلسه امروز دادگاه در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی در خصوص بیانات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من هست، من

قاضی پیگیری کننده به این پرونده گفت: در جلسه قبل مطالبی عنوان شد که جا دارد بابک زنجانی در این جلسه به بیان نقش حمید فلاح هروی و مهدی شمس بپردازد.

قاضی مقیسه از بابک زنجانی خواست تا در جایگاه حضور پیدا کند و از او خواست در خصوص همکاری حمید فلاح هروی در بانک اف آی آی بی و فروش بانک اف آی آی بی به بانک ملت و مبلغی که از بانک ملت به فلاح هروی تعلق گرفت، توضیح دهد.

بابک زنجانی اظهار کرد: قطعا نیازی به اینکه در خصوص خودم صحبت کنم ندارم، ولی مدارکی به دست من رسیده و آن را به دادستان ارسال کردم و در جلسات اول هم به شما اعلام کردم.

انتهای ماجرا اعدام من است ، توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد

قاضی مقیسه یادآور شد: مدارک را به دادستان ارائه کردی و قرار است بررسی شود. الان به عنوان مطلع و مسئول تشکیلات در دادگاه حضور دارید و این جلسه، دادگاه شما نیست؛ بنابراین به سوالاتی که پرسیده می شود جواب دهید.

بابک زنجانی گفت: ماه 4 سال 91 با وزارت نفت شروع به کار کردیم. قبل از این تاریخ ما فعالیت را با مردها شمس و فلاح در موردهای متفاوت داشتیم. در حقیقت از سال 88 هر دو با من کار می کردند. آقای شمس در خصوص هواپیما و خرید کشتی در سال 90 یعنی یک سال قبل از حضور وزارت نفت، با من همکاری می کرد و این عنوان هیچ ربطی به وزارت نفت ندارد.

بابک زنجانی در جلسه امروز دادگاه در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی در خصوص بیانات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من هست، من

قاضی مقیسه با طرح این پرسش که فلاح در چند درصد از هلدینگ شریک بوده است و چه مدت عضو بوده، از بابک زنجانی خواستار توضیح شد.

متهم ردیف اول پرونده در پاسخ گفت: حدودا از سال 89 تا سال 91 زمانی که می خواستم کار را با وزارت نفت شروع کنم، این همکاری وجود داشت تا اینکه وزارت اطلاعات خواست که ایشان را کنار بگذارم.

انتهای ماجرا اعدام من است ، توضیحات بابک زنجانی راجع به تماس با وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد

قاضی مقیسه ادامه داد: … که استخاره گرفت و خوب آمد که کنار تو بماند.

بابک زنجانی با تایید این حرف ادامه داد: اینکه می گویند بانک را 4 میلیارد فروختند کذب محض هست. بانک دو قسمت دارد. لایسنس را 4 میلیون دلار خریدیم، هنگامی که خواستیم با بانک ملت همکاری کنیم آن را 7 میلیون دلار به همکاری گذاشتیم. 90 میلیون دلار مشمول بر ساختمان بانک و حساب ها می شود. اینکه سهم 60 درصدی را واگذار کردیم به این معنی است که 60 درصد اموال موجود مثل پول نقد، دو ساختمان، ماشین، پول هایی که در بانک روسیه، بانک تجارت و بانک تاجیکستان بوده را مشمول بر می شود و کل سود ما 3 میلیون دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: فلاح هروی در هیچ کدام از کارهای نفتی دخالت نداشت.

قاضی مقیسه با طرح این پرسش که از این مبلغ خرید و فروش چه میزانی را به فلاح هروی پرداخت کرده اید، از زنجانی توضیح خواست و زنجانی خاطرنشان کرد: سه میلیون یورو به فلاح دادم.

قاضی مقیسه پرسید: به چه منظور این مبلغ را دادید؟

بابک زنجانی پاسخ داد: به علت اینکه کار می کرد.

قاضی مقیسه پرسید: چه کاری انجام می داد؟ این مبلغ را آن وقت به چه علت به او دادید؟

بابک زنجانی ادامه داد: به این علت که با من همکاری و کار می کرد.

قاضی پیگیری کننده به پرونده خطاب به زنجانی اظهار کرد: در خصوص هدایایی که به فلاح داده شده است و منزل ای که به او داده ای بگو که در چه موقعیت مکانی واقع شده است است و ارزش مالی آن چقدر است؟ منزل پایتخت کشور عزیزمان ایران چقدر ارزش دارد؟ ویلای کیش به چه منظور داده شده است است؟

متهم ردیف اول گفت: اولا این هدایا بابت کارکرد و تجارت هایی بوده که با وزارت نفت داشتیم که سال 89 تا 90 من آنها را به او دادم. فلاح هروی از زمانی که کار کرد قرار بود 3 درصد از سود را به او بدهیم.

قاضی مقیسه افزود: شما گفتید هدیه دادم.

بابک زنجانی خاطرنشان کرد: منزل شهرک غرب را به او فروختم.

قاضی با تعجب پرسید: فروختید؟ قرارداد دارید؟ کجا به نام کرده اید؟ آیا در ازای فروش پولی دریافت کردید؟

زنجانی پاسخ داد: پولی نگرفتم ولی آن را به نام زدم.

قاضی مقیسه از بابک زنجانی پرسید: در حال حاضر ارزش آن منزل چه اندازه است؟ 50 میلیارد؟

زنجانی خطاب به وی پاسخ داد: آیا دنبال این موارد هستید؟

قاضی مقیسه گفت: شما ویلای کیش را دادید و پول نگرفتید.

بابک زنجانی پاسخ داد: جمعا 14 میلیارد و 800 میلیون به ایشان هدیه کردم.

قاضی مقیسه پرسید: اینها به خاطر همکاری و زحمات به او داده شده است است؟ ما هم حرفمان همین هست. ادعا کردی 25 میلیارد از بیمارستان پارسیان گرفته است.

بابک زنجانی به حالت اعتراض گفت: من نگفتم، ما بیمارستان پارسیان را خریداری کردیم و بعد از آن متوجه شدیم سند بیمارستان جعلی هست. دادستان ادعا کرده که 25 میلیارد را آقای فلاح هروی برده اند.

قاضی پیگیری کننده به پرونده با بیان اینکه در خصوص فلاح هروی بگویید علت تماس شبانه شما با او جهت اینکه از مشهد حرکت کند و پیش مرتضوی تامین اجتماعی برود چه بوده است؟

متهم ردیف اول پرونده پاسخ داد: ایشان هیچ ربطی به تامین اجتماعی ندارد.

وی با اشاره به عنوان بازداشت اش در امارات، مدعی شد: در پایتخت کشور عزیزمان ایران با وزیر نفت آن وقت تماس گرفتم، ایشان نیز تماس هایی داشتند تا در امارات مشکلی پیش نیاید. بانک FIIB تماس گرفتند و به من گفتند ظرف مدت 15 روز سیستم ها قطع می شود و تمام پول ها بلوکه می شود. این عنوان را با وزیر نفت وقت در میان گذاشتم، به او گفتم 4 میلیارد در بانک مسکن جهت خریداری شرکت گذاشته ام.

قاضی مقیسه پرسید: چه کسی شرکت را شناسایی کرد؟

بابک زنجانی پاسخ داد: خودم شناسایی کردم و از فلاح هروی خواستم که کارشناسی کند. او کارشناسی کرد و گفت در میان شرکت های معرفی شده است دو سه مورد مناسب نیست، ولی بقیه سودده هستند. در این میان آقای مرتضوی امروز و فردا می کرد. با ایشان ارتباط گرفتیم که یا 4 میلیارد یورو را بازگردانید یا توافقنامه ها و قراردادها را مشخص کنید. وزیر نفت وقت گفت بگویید از این 4 میلیارد، 2 میلیارد به ما بدهند تا قبل از اینکه در این 15 روز پول ها بلوکه شوند و شما به جای 4 میلیارد، 3 میلیارد خرید از نفت انجام دهید.

وی گفت: با فلاح تماس گرفتم و به او اطلاع دادم که با نفت توافق شده است است که یک فقره از چک ها را امضا کند. از شرکت خواستیم جهت فلاح نامه زدند و او پیش مرتضوی رفت و گفتند چک آماده هست. آن وقت به نفت گفتم به جای یک فقره چک چند فقره چک به او بدهید. آقای فلاح هروی در آنجا به دستور من گفته که 4 تا 5 فقره چک بنویسید. در نتیجه چک ها را دریافت می کند. به او گفتم چک ها را به شخصی که من به او اطمینان داشتم تحویل دهد.

قاضی مقیسه پرسید: شخص مورد اطمینان شما چه کسی بود؟

زنجانی با نام بردن از شخصی، گفت: من بازداشت بودم. در آن وقت به آقای مرتضوی گفته شد اسم شرکت را عوض کنید و در آن بازه زمانی آقای مرتضوی را بازداشت کردند.

قاضی پیگیری کننده به پرونده خطاب به بابک زنجانی گفت: آیا نگذاشتید چک ها نزد آقای فلاح هروی بماند؟

زنجانی پاسخ داد: احساس کردم پیش آقای «م» بماند بهتر است.

قاضی مقیسه گفت: ادعای شمس این است که خودتان شرکت فال را مشخص کرده اید و نفت را به دستور شما فروخته و شما نحوه فروش را مشخص کردید و اینکه در مورد پول شرکت نفت دستور دادید لزومی ندارد آن را به شرکت نفت بدهد و به جای آن هواپیما بخرید. از شما هم وکالت دارد که 49 درصد از آن را به نام خود کند.

بابک زنجانی پاسخ داد: مهدی شمس اجازه نداشت پولی که از بابت نفت از هر جایی که دریافت می کند به وزارت نفت بدهد. ایشان طرف حساب من بود نه وزارت نفت. توصیه دوم اینکه وزارت نفت قراردادی تنظیم کرده که در آن فروشنده شرکت HK معرفی شده است هست. در آنجا گفته شده است پول حاصل از نفت به حساب شرکت HK را به بانک FIIB واریز می کند. این یعنی نفت هر جا فروخته شود ربطی به مردها ندارد. ده بار که پولش را نمی گیرند.

قاضی مقیسه از متهم ردیف اول پرسید: شرکت فال را خودت گزینش کردی؟

زنجانی پاسخ داد: در ترکیه بودم شخصی به من مراجعه کرد و گفت که من در کار نفت هستم. او را نمی شناختم. با شمس تماس گرفتم که با او جلسه بگذارد.

قاضی مقیسه مجدد پرسید: فال را خودت شناسایی کردی یا نه؟

بابک زنجانی عنوان کرد: در دیداری مه بین شمس و آن فرد بود، این شرکت معرفی شد.

مقیسه ادامه داد: شمس مدعی است شرکت فال را با هم دیدار کردید.

زنجانی خاطرنشان کرد: نه، من این را نگفتم. آن فرد کارهای اولیه را انجام می دهد، بار را به شرکت فال ارسال می کند و شرکت فال می گوید دریافت کردند. شمس به من می گوید در آنجا حسابدار گذاشتم، گفتم به دبی می روم تا فال را از نزدیک ببینم. این اقدام انجام شد. فال به ظاهر مناسب می آمد. بعد از آن شنیده شد که شرکت فال ورشکسته شده است است.

در این میان شمس نامه ای را به بابک زنجانی داد که بیانگر همراهی زنجانی با او در دیدار از شرکت فال بود.

واکنش زنجانی نسبت به نامه ارائه شده است از جانب شمس این بود که این نامه را آقای شمس جهت من فرستاده است.

شمس مدعی شد: شما جهت من فرستادید.

قاضی مقیسه ادامه داد: نامه حکایت دارد شما او را به فال معرفی کردید و شما دستور دادید که با فال قرارداد ببندد. شما بیانات او را قبول دارید؟

زنجانی با تکان دادن سر قصد پاسخگویی داشت که قاضی به او گفت: با سر جواب ندهید با زبان؛ یا اقرار کنید یا انکار.

متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی پاسخ داد: در این نامه چیزی نوشته نشده هست. چنین چیزی نیست، اصلا باشد. فال را من معرفی کردم. شما اجازه نمی دهید من اظهاراتم را بخوانم.

قاضی پیگیری کننده به پرونده افزود: محاکمه شما تمام شده است هست، مردها ادعاهایی کردند که ما باید ببینیم واقعیت دارد یا نه.

زنجانی خطاب به قاضی گفت: اصلا همه بگویند تقصیر من هست، نهایت اش جهت من اعدام است.

قاضی مقیسه عنوان کرد: به چه علت باید شمس وکالت 49 درصد را داشته باشد؟ و به چه منظور همه آن را از فروش نفت پرداخت کرده است؟ شما می گویید شمس دروغ می گوید؟

بابک زنجانی پاسخ داد: من نگفتم شمس دروغ گفته هست. شما می خواهید به حقیقت برسید؟ به شمس بگویید تو دروغ می گویی. به زنجانی بگویید تو دروغ می گویی. من اعتقاد دارم پرونده ما دو جبهه دارد. بانکی وجود دارد که 1 میلیارد و 967 میلیون یورو پول دارد.

قاضی مقیسه گفت: 8 هزار میلیارد پول ملت دست شماست.

زنجانی ادامه داد: به عنوان صاحب بانک نسبت به مردها متعهد هستم و باید آن را پرداخت کنم.

مقیسه گفت: خب، پرداخت کنید.

زنجانی پاسخ داد: هنوز نمی شود.

قاضی پیگیری کننده به پرونده به حالت کنایه گفت: سریعتر پرداخت می کردید.

بابک زنجانی با حالت اعتراض عنوان کرد: شما ما را 4 ماه سریعتر …

قاضی مقیسه با اشاره به اینکه در خصوص شمس ابهاماتی وجود دارد و اینکه FIIB فروشش با پول نفت بوده است گفت که به توضیحات شما نیاز داریم.

متهم ردیف اول عنوان کرد: مهدی شمس به من ایمیل داد که مبلغ 502 میلیون دلار پول پرداخت شده است است و فلان مبلغ جهت فلان کار پرداخت شده است هست. در نتیجه صورت های مالی را لیست کرده هست. در خصوص اونر ایر به شمس گفتم می خواهم در ترکیه آن را خریداری کنم. مسئولیت رفتنش با شماست.

قاضی مقیسه گفت: پول را چه کسی پرداخت کند؟

زنجانی پاسخ داد: خودم.

مقیسه افزود: بدون پرداخت پول 20 فروند هواپیما را چگونه خریداری کند؟

در این میان شمس گفت: سال 89 بحث ما خرید هواپیما بود.

قاضی مقیسه عنوان کرد: به قدیم کار نداریم.

زنجانی به حالت اعتراض گفت: حرف ما این است که این مباحث جهت قدیم است.

شمس خاطر نشان کرد: جهت اونر ایر قرارداد داریم که اشاره شده است است در برابر باری که در اختیار گذاشتیم اعتبار بگیریم. بعد از این کارها فهمیدیم که بار را فروخته اند.

قاضی مقیسه خطاب به زنجانی گفت: شمس به عنوان اعتبار از فال آن را پرداخت کرد.

زنجانی پاسخ داد: این درست نیست که شما از هر جایی یک بخشی را می گویید.

قاضی پیگیری کننده به پرونده گفت: قبول ندارید شمس پول را از اونر ایر پرداخت کرده است؟

بابک زنجانی پاسخ داد: خیر.شمس جهت من صورت مالی فرستاده است که اینها جهت سال 89 بوده هست. قرار شد شرکت اونرایر را خریداری کنیم.

قاضی مقیسه گفت: 235 میلیون چک را بر چه اساسی گرفته در حالیکه مدعی شده است نگرفته است.

بابک زنجانی خطاب به شمس گفت: شما قبول نداری گرفته ای؟ چک های مدت دار گرفته هست. بعد گفته که آنها را نقد کنید. آن را به گارانتی بانک می برد. آنها را بیمه می کند ولی چک ها پاس نشده هست. 235 میلیون دلار پرداخت کردیم و بیمه طلبکارمان شده است هست. فال به شمس پول نداده بلکه چک داده است و چکهایش پاس نشده است.

قاضی مقیسه افزود: قبول دارید پول نفت جهت خرید هواپیما مصرف شده است است؟

بابک زنجانی پاسخ داد: یک پول را چند بار باید به حساب ریخت؟

در این میان نجفی نماینده دادستان با بیان اینکه بابک زنجانی می گوید به بانک خارجی پول را داده هست، باید گفت بر اساس قرارداد تعهد داشته همین وجوه را جهت نفت بریزد.

زنجانی پاسخ داد: اینها ساختگی است.

نماینده دادستان گفت: اینها به درد نمی خورد.

بابک زنجانی گفت: همه چیز شما به درد می خورد جهت ما به درد نمی خورد؟ اگر پول شرکت نفت پاس نشده هست، من باید پول را بدهم.

قاضی مقیسه خطاب به بابک زنجانی گفت: شما بنشینید. شما نیامده بودید از خودتان دفاع کنید.

بابک زنجانی معترضانه پاسخ داد: شما نگذاشتید من حرف بزنم. باید کمک کنید کارها را انجام دهیم.

در ادامه مهدوی وکیل شرکت نفت خطاب به قاضی گفت: ده ها جلسه هم برگزار شود از آقای زنجانی یک کلمه حقیقت هم نمی شنوید.

بابک زنجانی به این گفته مهدوی معترض شد و این اتفاق منجر به مشاجره لفظی شد و در نهایت قاضی مقیسه جهت حفظ نظم جلسه دادگاه، زنجانی را از جلسه اخراج کرد.

واژه های کلیدی: میلیون | پرونده | از اینکه در | بابک زنجانی | وزارت اطلاعات | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs