فرهنگ ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی

فرهنگ: ایران اسلامی همکاری ایرانی حسن روحانی محمد هاشمی انقلاب اسلامی هاشمی رفسنجانی مجلس شورای اسلامی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آخرین سلفی فوت با سنگ‌قبرهای 200 میلیون تومانی

این روزها آرامستان‌ها مانند صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پذیرای عکس‌های متفاوت افراد فوت‌شده بر روی سنگ‌قبرها هستند، سنگ‌قبرهایی با نور مخفی و تجملات اضافی که گاهی

آخرین سلفی فوت با سنگ‌قبرهای 200 میلیون تومانی

آخرین سلفی فوت با سنگ قبرهای 200 میلیون تومانی

عبارات مهم : تصویر

این روزها آرامستان ها مانند صفحه های اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … پذیرای تصویر های متفاوت افراد فوت شده است بر روی سنگ قبرها هستند، سنگ قبرهایی با نور مخفی و تجملات اضافی که گاهی هزینه ساخت آن به چند صد میلیون هم می رسد و گزینش آن زیاد برحسب چشم هم چشمی هست.

به گزارش ایسنا، «این تصویر را می بینی جهت یکی از آشناهامون این را زده بودید 3 میلیون، حالا من یک سنگ قبری می خوام سفارش بدم که از این گرونتر باشه و شکل و شمایل بهتری داشته باشه، ولی می خوام هزینه اش را قسطی بدم چون الآن فقط یک میلیون دارم».

این ها بخشی از صحبت هایی است که حداقل هفته ای چندبار سنگ فروشان راسته بهشت زهرا می شنوند، صحبت هایی که دیگر تکراری شده است است و در این بازار به کرات شنیده می شود، این ها در حالی است که می شود سنگ قبر ارزان نیز خریداری کرد.

آخرین سلفی فوت با سنگ‌قبرهای 200 میلیون تومانی

سنگ قبرهای ردیف شده است در بازار سنگ فروشان بهشت زهرا(ع) نشان از تنوع و رنگ و شکل آن ها دارد، مغازه داران در حجره های کوچک خود نشسته و هرکدام در انتظار آمدن مشتری هستند، از ماشین که پیاده و با نگاه متعجب مغازه داران روبه رو می شوم، شاید به خاطر این است که رنگ روشن لباس هایم در این بازار سیاه به چشم می آید، بازاری که تاکنون مشتریانش لباس و روسری سیاه برتن داشتند و هرکدام آمده اند جهت عزیز سفرکرده ارزش سنگ قبر آبرومندانه ای تهیه کنند.

وارد مغازه اول می شوم، «محمدرضا غلامحسینی» که انگار فهمیده است من مشتری این بازار نیستم با بی حوصلگی می گوید بفرمایید؛ خودم را معرفی می کنم و از قیمت سنگ قبرها سؤال می کنم، از پشت میز بلند می شود، می گوید قیمت سنگ قبر از 300 هزارتا یک میلیون و 200 هزار تومان هست، نگاهی به سنگ ها می اندازد و می گوید البته این قیمت ها عرف هست، حدود 3 ماه پیش جهت شهردار یکی از شهرهای شمالی سنگ قبری طراحی کردیم که هزینه اش 30 میلیون تومان شد.

این روزها آرامستان‌ها مانند صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پذیرای عکس‌های متفاوت افراد فوت‌شده بر روی سنگ‌قبرها هستند، سنگ‌قبرهایی با نور مخفی و تجملات اضافی که گاهی

می گویم مگر چه فرقی با این ها دارد که قیمتش 30 برابر سنگ های معمولی هست، نگاهی به گوشی اش می اندازد و می گوید اجازه بدهید عکسش را نشان بدهم سنگ قبر آن چندتکه طراحی شده است بود و ارتفاع آن 15 سانتی و 20 سانتی بود؛ این سنگ ها خاص است و هرکسی استفاده نمی کند چون خیلی گران است مردم قزوین سنگ قبر گران نمی خرند.

«حسین غلامحسینی» یکی دیگر از مغازه داران این راسته که 12 سال در این کار هست، می گوید: ارزان ترین سنگ قبر ما 50 هزار تومان و گران ترین سنگ قبر 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان هست، بستگی به تشکیلات سنگ قبر دارد البته سنگ قبر 40 میلیون و 30 میلیون تومانی هم داشتیم.

وی می گوید: سنگ مرمر 20 سانتی تزئینی است و قیمت بالایی دارد، اضافه کردن تک سنگ و کارهای پله ای 60 سانتی نیز قیمت بالایی دارند، 90 درصد مشتری های ما دنبال تجملات هستند و جهت تزئین سنگ قبر هزینه می کنند.

آخرین سلفی فوت با سنگ‌قبرهای 200 میلیون تومانی

این مغازه دار یادآور می شود: مثلاً مشتری می آید و می گوید این سنگ قبر را در آرامستان دیده ام برایم بزنید یا یکی می گوید مزار بغل دستی عزیز فوت شده است ما سنگش 2 میلیون تومانی است جهت ما 3 میلیون تومانی بزنید؛ اکثراً سفارشان این طوری است.

«داوود حسینی» مغازه دار دیگری است که گران ترین سنگ قبر فروخته شده است خود را 45 میلیون تومان می داند و می گوید چند ماه پیش هم جهت یک نفر سنگ قبری را طراحی کردیم 37 میلیون تومان، سنگ قبر 200 میلیونی هم داریم باید تزئینات آن را ببینید که چی هست.

این روزها آرامستان‌ها مانند صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی پذیرای عکس‌های متفاوت افراد فوت‌شده بر روی سنگ‌قبرها هستند، سنگ‌قبرهایی با نور مخفی و تجملات اضافی که گاهی

وی ادامه می دهد: در آرامستان های شهر فقط سنگ معمولی استفاده می کنند چون قطعه بندی و ردیف شرکت دهی شده است هست، معمول ترین قیمت ها همان 500 تا یک میلیون است ولی داخل حجره ها از سنگ قبر گران استفاده می کنند.

زنده هایی که سنگ قبر خود را سفارش می دهند

آخرین سلفی فوت با سنگ‌قبرهای 200 میلیون تومانی

نگاهی به سنگ قبرهای داخل مغازه ها می اندازم اشخاص آشنا بر روی سنگ قبرها زیاد هست، تصویر افراد مشهوری که بعضی از آن ها زنده اند، می پرسم آیا این سنگ قبرها واقعی هست، شما جهت افراد زنده هم سنگ قبر می زنید؟

غلامحسینی سنگ قبر سیاهی که تصویر یک مرد روی آن حک شده است و تاریخ فوتش خالی است را نشان می دهد و می گوید: این را ببینید سنگ قبر یکی از افراد مشهور قزوین هست، شما هم احتمالاً این آقا را بشناسید، 12 سال پیش این سنگ را با 300 هزار تومان سفارش داده هست، الان قیمت سنگ آن فقط 1 میلیون و 300 تومان است چون سنگش خارجی است و قطر آن 4 سانتی متر هست، 12 سال پیش عکسش را با دست زدیم الآن تصویر ها را با لیزر روی سنگ می زنند، ولی هنوز طرف زنده است.

تغییر سلیقه با عوض کردن سبک زندگی اسلامی

محمدرضا غلامحسینی تأکید می کند: حدود 10 سال است در کنار پدر مشغول به کار هستم و حدود 30 سال می شود که شغل خانوادگی ارزش این هست، در این مدت سلیقه ها خیلی عوض شده است هست، قبلاً تکنولوژی نبود و سنگ ها را با دست تهیه می کنیم.

وی می گوید: هر سنگ قبری را نمی توان هرجایی استفاده کرد، مثلاً در فضای باز سنگ سفید پیشنهاد نمی کنیم چراکه در سرما و گرما تحمل ندارد، ولی جهت داخل حجره مرمر مناسب است که نور مخفی بگذاریم قشنگ می شود.

حسینی نیز اعتقاد است گزینش سنگ قبر این روزها تشریفاتی شده است است و زیاد افراد به این عنوان نگاه تجملاتی دارند، بعضی ها هستند که پول ندارند ولی می خواهند از سنگ قبر فامیلشان گران تر باشد که در این صورت با چک و قسط برایشان انجام می دهیم.

وی می گوید: 26 سال است که مشغول به کار هستم تا 7 سال پیش جهت زن ها فقط اسم می نوشتیم ولی این روزها 95 درصد سنگ قبرها با تصویر هستند، 70 درصد مشتریان دنبال تجملات نیز از قشر میانگین و ضعیف جامعه هستند و معتقدند جهت اینکه آبرویشان نرود مجبورند هزینه کنند.

در جست وجوی سنگ قبر رایگان

حسینی می گوید: همه سنگ قبر گران نمی خواهند بعضی ها هم هستند که دنبال کار ارزان تر هستند و می خواهند با بودجه خود سنگ قبر گزینش کنند، ما اگر بدانیم واقعاً پول ندارند جهت آن ها رایگان می زنیم.

غلامحسینی نیز تصریح می کند: به علت چندطبقه شدن قبرها، افرادی هستند که سنگ قبر را عوض می کنند و سنگ دیگر به دردشان نمی خورد، ما این سنگ ها را می فرستیم پایتخت کشور عزیزمان ایران و پاک می کنند و با هزینه کمتر به مشتریانی که بودجه ندارند می دهیم.

خط خوش اصل گمشده سنگ قبرهای پایتخت خوشنویسی

غلامحسینی تصریح می کند: قزوین پایتخت خوشنویسی است ولی مردم به این عنوان خیلی توجه نمی کند و زیاد کار کامپیوتری را می پسندند درحالی که کامپیوتری کلیشه ای هست، در حال حاضر در اصفهان زیاد نوشته ها دستی است ولی در قزوین کار کردن به صورت دستی بسیار محدود شده است است.

به گزارش ایسنا، در دین اسلام سادگی همواره موردتوجه هست، در این مورد نیز چنین هست، چون تجملات جهت صاحب قبر عزت و احترام به همراه نمی آورد، بهتر است به جای هزینه های گزاف جهت سنگ قبرهای تجملاتی، جهت مرده ها خیرات کنند.

واژه های کلیدی: تصویر | میلیون | میلیونی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs